Udoskonalenia i remonty maszyn
Poznaj naszą ofertę
W obliczu wyzwań produkcyjnych, inżynierowie procesu stają przed koniecznością rozwiązywania problemów z maszynami i liniami produkcyjnymi. Często przyczyny są złożone, a rozwiązania wymagają wykazania się pomysłowością.
Nieustannie dzielimy się z klientami wiedzą i pomysłami, wdrażając rozwiązania doskonalące proces produkcyjny. Cechą naszych wykonań jest połączenie kompetencji z dziedzin automatyki przemysłowej, mechatroniki, bezpieczeństwa maszynowego oraz informatyki przemysłowej.
W ciągu kilkunastu lat wdrożyliśmy z sukcesem kilkaset rozwiązań, dlatego też, podejmiemy się zadań nietypowych gdzie dobrze wykorzystamy nasze doświadczenie.
Poniżej prezentujemy zaledwie próbkę #rozwiązań, które mogą być inspiracją!
Zobacz przykładowe realizacje
Modernizacja stanowiska kontroli końcowej osuszacza APS
APS to układ przygotowania sprężonego powietrza dla układu pneumatycznego w samochodzie ciężarowym. Jego zadaniem jest właściwe osuszenie powietrza. W powietrzu nieosuszonym skrapla się wilgoć powodując korozję, w zimie woda zamarza blokując elementy. Kontrola jakości montażu jest więc dla producenta niezwykle ważna. Co tu jest naszym rozwiązaniem? Całkiem nowe obrotowe gniazdo detalu oraz cały układ automatyki i bezpieczeństwa.
Teraz za każdym razem odczytujemy numer z kodu kreskowego w celu identyfikacji wyrobu w bazie danych, a po zakończeniu testu, nadajemy tejże bazie status pokontrolny. Za pomocą systemu wizyjnego sprawdzamy obecność grawerunków i tabliczek znamionowych. Czytelny panel kontrolny stanowiska jasno sygnalizuje wynik poszczególnych etapów kontroli.
Teraz stanowisko spełnia wszystkie wymagania Klienta, więc zadowoleni jesteśmy i my!
Remont stanowiska nalewania wody do pralek
Czasami #problem stanowi po prostu eksploatacyjne zużycie w połączeniu z wrodzonymi niedoskonałościami kiedyś zastosowanych technologii. Po wielu latach pracy, stacja testowego nalewania wody u naszego Klienta wyglądała dramatycznie, a to przez zastosowane kiedyś rozwiązania, powodujące rozlewanie się wody. Wszędzie kamień i rdza i niby w teście to nie przeszkadza, jednak urządzenie w końcu odmówiłoby posłuszeństwa. Nasze #rozwiązanie to nie tylko remont stacji, ale jej #udoskonalenie.
Wykonaliśmy drukowaną z ABS wylewkę, uzyskując wysoką laminarność przepływu. Woda już nie pryska po całym stanowisku!
Nowa głowica detekcji sklejonej blachy
Nie zawsze wszystkie podzespoły w liniach produkcyjnych naszych Klientów działają poprawnie. Niekiedy #problem stanowią wadliwie zaprojektowane elementy maszyny, które nigdy nie działały prawidłowo. Tak było w tym przypadku. Fabrycznie zainstalowana głowica, która kontroluje czy pobierana ze stosu blacha się nie skleiła, bardzo często się blokowała. Skutkiem były fałszywe alarmy i zatrzymania linii. Poprawiliśmy producenta linii wdrażając nasze #rozwiązanie. Nowa głowica, jest bardziej pomysłowa, a przez to w 100% niezawodna. Jak działa nasze #rozwiązanie, to już widać na filmie.
Wskaźniki laserowe pozycji montażu
W sprzęcie AGD różne elementy piankowe są ręcznie przyklejane, a tu łatwo o ludzki błąd. #Problem który należało rozwiązać to wskazanie operatorowi produkcji, gdzie umieścić gąbki dystansowe podczas montażu dwóch warstw pokrywy pralki. Klient poprosił nas o opracowanie #rozwiązania. Po burzy mózgów postanowiliśmy zaproponować wyświetlanie znaczników laserowych. Realizacja była błyskawiczna, zwłaszcza, że dysponując drukarkami 3D mogliśmy sami zaprojektować i wykonać takie oto efektowne projektory :).
Estetyczne, dokładne grawerunki na panelach kontrolnych i dokładne oznaczenia to już od dawna nasz standard.
Podgląd montażu opaski zaciskowej za pomocą kamery
Prowizorki to, jak wiadomo, rozwiązania najtrwalsze, ale i na nie wreszcie przychodzi kres. Na pierwszy zdjęciu widać, jak pierwotnie rozwiązano tu kwestię podglądu procesu montażu. Ten duży element to zespół piorący pralki. Trzeba do niego podłączyć dopływ i odpływ wody. Odpływ w postaci węża mocowany był w dolnej części modułu. Operator na stanowisku nie miał więc łatwego zadania. Musiałby albo przez 8 godzin robić przysiady i zaglądać pod spód, albo … no właśnie. Do tej pory stosowano lusterko. Pewnie od jakiegoś autobusu :), tego nie wiemy. Rozwiązanie było lepsze od przysiadów, ale wciąż wymagało, żeby operator przechylał się pod moduł i zaglądał w lusterko podczas montażu węża odpływowego… to niezbyt wygodne, poza tym czasochłonne. No i wreszcie nasze #rozwiązanie! Dokładnie wycelowana kamera, której kadr idealnie obejmuje miejsce montażu węża i opaski zaciskowej. Kamera posiada obudowę chroniącą ją przez uszkodzeniem. Monitor umieszczony jest tak, żeby operator nie musiał nadwyrężać kręgosłupa. Każdy kto kiedykolwiek musiał pracować w niewygodnej pozycji doceni takie #rozwiązanie.